Trener i instruktor sportu- ustawa deregulacyjna zawodów
Z dniem 1 stycznia 2014, wchodzi w życie ustawa deregulacyjna dostępu do niektórych zawodów. W pierwszej transzy zmian są m.in. zawody instruktora sportu i trenera. Ustawa ma na celu zmniejszenie bezrobocia, ułatwienie dostępności wszystkim zainteresowanym do pełnienia wybranych zawodów oraz minimalizacja biurokracji. W skrócie oznacza to, to że każdy chętny będzie mógł wykonywać zawód instruktora czy trenera. Wystarczy wykształcenie średnie, pełnoletność i posiadanie potrzebnej wiedzy „niesprawdzanej formalnie”.
Ale czy skutki ustawy będą tylko pozytywne? Czyli broniące praw konstytucyjnych: zapewnienie każdemu wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Czy opłakane? Czyli namnożeniu się instruktorów-amatorów, laików, dyletantów… I postawienie klientów w zakłopotanie i niezręczność wyboru tego właściwego trenera.
Posłużę się prostym przykładem z życia: irytuje mnie kiedy po zamówieniu taksówki przyjedzie zamiennie „przewóz osób” i GPS-em krąży gdzieś, pytając się o drogę, nadrabiając trasę, nie znając topografii. Idąc do lekarza chciałbym, żeby leczył mnie dobrze, a nie tylko wg maksymy- nie szkodził. Tym samym piekarz powinien piec dobry chleb, ksiądz być dobrym „pasterzem” z powołania, nauczyciel dobrym nauczycielem i pedagogiem umiejącym przekazać wiedzę. Trener powinien być dobrym trenerem. Znającym daną dyscyplinę, teorię sportu i metodykę nauczania.Oczywiście mogą być takie fenomenalne wyjątki, że ktoś bez żadnych przeszkoleń, będzie lepszym trenerem niż Ci po kursach, ale o wiele więcej będzie tych niekompetentnych. Teraz w gestii pracodawcy (czy w przypadku treningów personalnych- klienta) będzie sprawdzić umiejętności, kompetencje i wiedzę trenera. Można oczywiście kierować się osiągnięciami sportowymi danego trenera, ale nie każdy trener musi mieć osiągnięcia. Najgorzej jeśli nie będzie ani osiągnięć sportowych, ani wymaganej wiedzy. A wiedza jest duża bo składa się na nią wiele aspektów; teoria ogólna- anatomia człowieka, fizjologia, biomechanika, biologia, biochemia, antropologia, metodyka, teoria sportu, pedagogika, psychologia; teoria specjalistyczna danej dyscypliny m.in. metodyka nauczania, zagadnienia techniczne i taktyczne; oraz wiedza praktyczna w prowadzeniu zajęć, treningów, obozów (sprawdzana dawniej na praktykach).
W sportach walki na szczęście nawet zupełnie początkujący adept, będzie potrafił odróżnić kompetentnego trenera od „domorosłego miszcza lowkingów”, laika co całą wiedzę czerpie z youtube. Choć i tak będą tacy, co się nabiorą i zapisując się na muay thai, będą poznawać „tajne” techniki kung fu.
Gorzej z nauczaniem np. pływania. Nauka pływania jest bardzo popularna i jest zatrzęsienie instruktorów (czy ratowników uważających się za instruktorów). Tu rozpoznanie jest trudniejsze, bo instruktor rzadko wchodzi do wody, więc dłużej może grać wielkiego znawcę i teoretyka. Stojąc na brzegu basenu, może wydawać nam się wysokiej klasy specjalistą. Złudzenie może być błędne. Może to być osoba ledwo pływająca i nie umiejąca nam dać cennych wskazówek metodycznych, które dostalibyśmy od profesjonalisty.
www.ms.gov.pl/pl/deregulacja-dostepu-do-zawodow/i-transza
www.deregulacjazawodow.pl/instruktor-sportu
Wybierając zatem sobie zajęcia (szczególnie popularne treningi indywidualne), bądźmy czujni i krytyczni. Sprawdzajmy uprawnienia, kompetencje i wyszkolenie naszego trenera.
Deregulacja zawodów, nie będzie miała żadnego wpływu na Dobry-Trening.pl, "Profesjonalne Treningi Personalne" Wojtka Kosowskiego- magistra wychowania fizycznego, instruktora sportu trzech dyscyplin i trenera kl. II. Treningi prowadzone będą wciąż na najwyższym poziomie, tylko przez profesjonalnych i licencjonowanych (wg starych zasad) instruktorów i trenerów.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie (Magister Kultury Fizycznej)
Trener Pływania kl. II
Instruktor Pływania
Instruktor Boksu
Instruktor Muay Thai (państwowe uprawnienia wydane z upoważnienia Ministra Sportu i Turystyki, nr. 24793/I/S/2007)
Międzynarodowy Trener Muay Thai klasy C (wydane przez Tajlandzkie Ministerstwo Turystyki i Sportu oraz Word Muay Thai)
Międzynarodowy Trener Muay Thai klasy C (wydane przez Tajlandzkie Ministerstwo Turystyki i Sportu oraz Word Muay Thai)
Felieton w części końcowej zawiera lokowanie produktu.
Wojciech Kosowski